Для успішної реалізації регіональної програми запобігання та лікування серцево-судинних захворювань потрібне краще фінансування

10 жовтня в КЗ «Обласний кардіологічний диспансер» відбулося засідання за круглим столом на тему «Стан реалізації регіональної цільової програми запобігання та лікування серцево-судинних захворювань на 2017-2021 роки».

В обговоренні взяли участь: заступник начальника управління – начальник відділу розвитку та контролю якості медичної допомоги населенню, акредитації управління лікувально-профілактичної допомоги населенню, медичних кадрів та звернень громадян Наталія Шахман, головний лікар обласного кардіодиспансеру Олег Мазуряк, головний експерт по кардіології Департаменту охорони здоров’я Олег Москаленко, головний експерт по інтервенційній кардіології Світлана Журавська, завідувач відділенням інтервенційної радіології диспансеру Костянтин Макієнко, заступник головного лікаря ХМКЛ ім. О. С. Лучанського Тетяна Димова та лікар-кардіохірург ХОКЛ Володимир Арбузов.

11 10 2018 2

Регіональна цільова програма запобігання та лікування серцево-судинних захворювань на 2017-2021 роки була затверджена рішенням обласної ради 9 червня 2017 року. На реалізацію програми планувалося виділення 74 млн. грн. По програмі за рахунок обласного бюджету обласний кардіологічний диспансер отримав 8 кардіостимуляторів у квітні 2018 року і 7 кардіостимуляторів у серпні (загальна вартість 393050 грн.). Всі вони вже встановлені. Потреба в кардіостимуляторах в області значно більша – 240-250 шт. щороку, але коштів на їх закупівлю недостатньо.

За словами Світлани Журавської, міська програма по запобіганню і лікуванню серцево-судинних захворювань була прийнята в грудні 2017 року. За цією програмою вже виділено 1млн. 300 тис. грн. на закупівлю електрокардіографа, апарату ШВЛ, дефібрилятора, розхідні матеріали. Крім того, з міського бюджету було закуплено 9 кардіостимуляторів і на сесії міської ради прийнято рішення про виділення коштів на новий ангіограф.

Діагностичне і лікувальне кардіологічне обладнання потребує оновлення. Наразі обласний фахівець з кардіології Олег Москаленко проводить аудит забезпеченості електрокардіографами, дефібриляторами установ первинної ланки надання медичної допомоги та центральних районних лікарень. Також є й кадрова проблема, адже підготовка висококваліфікованого фахівця може тривати близько 5 років.

11 10 2018 3

На необхідності вирішити проблему з наданням невідкладної кардіологічної допомоги у віддалених районах області (Генічеськ, Іванівка, Новотроїцьк) наголосив головний лікар кардіодиспансеру Олег Мазуряк. На його думку, у Генічеську варто відкрити кардіологічне відділення і кардіореанімацію, забезпечити їх кваліфікованими кадрами і обладнанням, бо транспортувати важкохворих пацієнтів до Херсону небезпечно для їх життя.

Попри існуючі проблеми самовіддана праця кардіологів міста і області має свої плоди: за останні 20 років показники Херсонщини по кардіології залишаються стабільно середніми по Україні. Наша область була і залишається в лідерах по освоєнню нових технологій, та й смертність від серцево-судинних захворювань значно нижча, ніж в інших областях, навіть у тих, де є краще обладнання.