Як зупинити туберкульоз

Туберкульоз називають глобальною проблемою людства, адже ним хворіють в усіх країнах світу. Для подолання недуги в Україні потрібні спільні зусилля органів державної, місцевої влади, фундаментальні державні зміни у законодавстві, робота загальнодержавної і регіональних програм протидії туберкульозу.

12 06 2018

Ці та інші питання обговорювались 11 червня під час круглого столу «Лікування туберкульозу на основі моделі, орієнтованої на потреби людини: співпраця органів державної влади, медичних працівників і пацієнтів в Херсонській області». Захід зібрав представників майже всіх департаментів і управлінь облдержадміністрації, працівників поліції, центру зайнятості, медиків та інших.

Відкриваючи круглий стіл, Голова правління БО «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко зазначив: «Туберкульоз вийшов на одне з перших місць серед інфекційних захворювань, які забирають життя мільйонів мешканців планети. 26 вересня 2018 року Організація Об’єднаних Націй вперше збирається для обговорення питання туберкульозу на найвищому рівні. На жаль, Україна входить до першої п’ятірки країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз і зі значною кількістю мультирезистентного туберкульозу».

12 06 2018 1

За словами фахівців, вже 2 роки в умовах епідемії туберкульозу наша країна живе без національної програми, бо є складнощі її прийняття в міністерстві фінансів і міністерстві юстиції. Від медичних працівників залежить лише 10% проблематики туберкульозу, найбільший вплив має соціально-економічна ситуація в країні. Також мають велике значення бідність населення, яка не дає людині нормально харчуватися, криза, що викликає хронічний стрес і зниження імунітету, необстежені переселенці із зони АТО, де найвищий рівень захворюваності на туберкульоз, ромські спільноти, що залишаються неконтрольованими і не проходять медогляди, тощо.

Як зазначив співголова коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» Сергій Борткевич, в Україні є проблема недовиявлення туберкульозу, щороку недовиявляється майже третина тих випадків, які є. За прогнозами при трохи гірших соціально-економічних умовах життя протягом 10 наступних років захворюваність на туберкульоз зросте в 2 рази, а смертність від нього – в 2,5 рази. А тому потрібна співпраця всіх органів влади, усіх міністерств і відомств, які мають вплив на групи ризику щодо туберкульозу.

На Херсонщині подібні напрацювання є: із 2008 року з районними управліннями праці і соціального захисту населення, центрами зайнятості, пенсійним фондом, поліцією, службою пробації заключено угоди, які дають можливість медикам працювати з групами ризику. Захворюваність на туберкульоз в Херсонській області наразі становить 73 випадки на 100 тис. населення. За словами головного експерта з фтизіатрії Департаменту охорони здоровя Галини Коваль, в 2017 році дитяча захворюваність в області зросла через відсутність належної вакцинації у попередні роки. Також існує проблема із мультирезистентним туберкульозом. Ця форма хвороби реєструється у кожного третього пацієнта, який захворів на туберкульоз вперше. Загостреним залишається питання з протидії туберкульозу у ВІЛ-інфікованих осіб.

Туберкульоз – соціальне захворювання, тому медицина самотужки не в змозі його подолати. Потрібні конкретні злагоджені дії усіх органів влади і відповідальне відношення суспільства.